Fotowoltaika w Polsce - dlaczego się opłaca?
Wiele osób zastanawia się czy wobec klimatu panującego w Polsce, montaż paneli fotowoltaicznych jest tu opłacalny. Nasłonecznienie naszego kraju jest różne w zależności od regionu w którym mieszkamy. Wielkopolska, południowa Polska i Mazowsze, to obszary o udowodnionym już – wysokim nasłonecznieniu.
W tych regionach wydajność paneli fotowoltaicznych jest na wysokim, zadowalającym poziomie. Czy w takim razie w miejscach, gdzie nasłonecznienie jest mniejsze, montaż paneli jest bezcelowy? Absolutnie nie. Należy po prostu zamontować większą ich ilość. Tak, by finalnie uzyskać dobre parametry cieplne.
Porównując opłacalność paneli fotowoltaicznych w Polsce i na świecie, nasz kraj plasuje się na stosunkowo dobrym poziomie. W kluczowych częściach kraju nasłonecznienie jest spore, a samo położenie geograficzne ma duży potencjał.
Jak montować panele fotowoltaiczne?
Niezależnie od tego czy decydujemy się na instalację fotowoltaiczną dachową, czy wolnostojącą – takową zawsze tworzą specjalne moduły. W miarę możliwości inwestycyjnych i montażowych, powinny być one pochylone w kierunku południowym. Dlaczego? Ponieważ takie ułożenie paneli determinuje i maksymalizuje ilość docierających do nich promieni słonecznych. Jeśli chodzi natomiast o kąt pochylenia, ten przeważnie zależy od indywidualnych predyspozycji danego budynku i regionu w którym został on wybudowany.
Zazwyczaj stosuje się jednak pochylenie wynoszące mniej więcej 20-30 stopni w południowej części Polski lub 25-35 stopni w części północnej kraju. Taki podział ma związek z różnym nasłonecznieniem wskazanych obszarów.
Co prawda większe nieco kąty nie powodują dużych strat, bo te wynoszą wówczas mniej więcej jeden procent. W praktyce unika się jednak takich rozwiązań, bo nie pozwalają one na optymalne wykorzystanie przestrzeni do montażu paneli. Pozostaje się zatem przy wskazanych powyżej parametrach lub przynajmniej stara się zachować maksymalnie zbliżone do nich wielkości.
Projekt dofinansowania w Bolesławcu
Z racji cały czas rosnącej popularności paneli fotowoltaicznych, powstał projekt o nazwie – „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej – mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska”. Realizowany jest on w ramach RPO WD 2014-2020, a za cel stawia sobie udzielenie grantów na przedsięwzięcia dotyczące produkcji energii elektrycznej.
Na zamontowanie i podłączenie wskazanych źródeł do sieci elektroenergetycznej, mogą liczyć wybrane w Polsce gminy. Wśród nich jest także Bolesławiec! Mieszkańcy miasta i okolicznych wiosek muszą jednak spełnić kilka kryteriów, by móc skorzystać z projektu. Ten dedykowany jest bowiem właścicielom budynków jednorodzinnych, mieszkańcom niezalegającym z podatkami na rzecz gminy oraz osobom posiadających środki finansowe na realizację całego projektu.
By wziąć udział w wyżej opisanym przedsięwzięciu trzeba przejść wstępną ocenę zgodności z zasadami projektu. Następna w kolejności jest ocena techniczna uwarunkowań technicznych budynku, której dokonuje profesjonalny ekspert. Dopiero po przejściu przez kolejne etapy, można liczyć na wykonanie koncepcji technicznej własnego systemu PV.