Dla kogo dobrym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne to oszczędne i ekologiczne rozwiązanie z którego warto korzystać nie tylko w większych przedsiębiorstwach czy fabrykach, ale i w warunkach domowych. Wykorzystanie energii słonecznej daje szansę na zmniejszenie rachunków za prąd, a dzięki dostępnym programom dofinansowania sama inwestycja może zwrócić się naprawdę szybko.
Instalacja fotowoltaiczna może opłacać się każdemu, ale szczególnie dobrą decyzją okaże się dla tych, którzy płacą na co dzień wysokie rachunki za prąd i chcą znacząco je obniżyć. Im większe zapotrzebowanie na energię w domu, gospodarstwie czy firmie, tym bardziej opłaci się instalowanie paneli fotowoltaicznych i korzystanie z własnego źródła odnawialnej energii. Instalacja nie należy do najtańszych, ale wraz z eksploatacją jej koszty zwracają się nawet po kilku latach od montażu paneli.
Na szczególnie korzystną produkcję energii z paneli fotowoltaicznych mogą liczyć osoby posiadające w swoim domu dach od strony południowej i mogące po tej właśnie stronie zamontować panele. Choć instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok, nawet w trakcie chłodniejszych i zachmurzonych dni, latem po stronie południowej panele fotowoltaiczne są w stanie wygenerować spore zapasy energii które gromadzone w akumulatorach czy oddawane do sieci i zwracane użytkownikowi zimą na preferencyjnych warunkach gwarantują oszczędności przez cały rok.
Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej - program mój prąd w Jeleniej Górze
Jednym z bardziej korzystnych sposobów na zebranie środków na instalację fotowoltaiczną w domu jest skorzystanie z dostępnych programów dofinansowań, w tym wdrożonego na 2020 rok programu Mój Prąd działającego także w Jeleniej Górze.
Stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program ma na celu finansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych dla użytkowników indywidualnych, tzw. prosumentów, którzy poza korzystaniem z energii słonecznej zgodzą się na podłączenie jej do sieci elektroenergetycznej z licznikiem dwukierunkowym.
Osoba składająca wniosek o dofinansowanie z programu Mój Prąd ma możliwość otrzymania do 50% kosztów instalacji, przy czym kwota dofinansowania nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych. Przy takim dofinansowaniu, koszty instalacji zwracają się przez użytkowanie energii z paneli fotowoltaicznych jeszcze szybciej.
Program Mój Prąd w Jeleniej Górze jest skierowany do osób fizycznych korzystających z energii elektrycznej na własne potrzeby, chcących zawrzeć umowę z zakładem energetycznym na instalację licznika dwukierunkowego i montujących panele fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10kW.
Aby dołączyć do programu, instalacja fotowoltaiczna nie mogła zostać zainstalowana przed 23 lipca 2019 r. i nie została zakończona przed tą datą, a sama inwestycja na którą miałaby zostać przeznaczona dotacja nie jest rozbudową istniejącej już instalacji.